Innamorata

INNAMORATA-SZERELMES település Capoliveri-ben 15 lakossal.

 

A Capoliveriből kiinduló, Morcone és Pareti településeket érintő és Cala dell'Innamorata-(tengeri öböl)-ig vezető panorámaút.

A legenda szerint az útszakasz végén levő kis tengeröböl 1534-ben egy tragikus de szerelmes történetről kapta a nevét, miszerint Lorenzo és Maria, az egymással ellenségeskedő családokból származó szerelmesek titokban ezen a helyen találkoztak. Miután Lorenzo kalóztámadás áldozatává vált, bánatában Maria a tengerbe vetette magát.

A 17. században egy spanyol nemesember, Domingo Cardenas az öbölnél látomásában megpillantotta a lányt, amely során amely alapján felelevenítették Lorenzo és Maria régi történetét, kiknek emlékére azóta minden év július 14-én megünneplik a Festa dell'Innamorata-t.

 

Capoliveri városa a 3869 lakosú Livorno tartományban Toszkána régióban Elba szigetén található. Egyike a nyolc településnek a szigeten amely 1906-ban lett önálló község, addig Porto Azzurro része volt.

Az önkormányzati területen emelkedik Monte Calamita hegy, amely nagyon gazdag ásványi lerakódású és nem messze a Laghetto di Sassi Neri a fekete kövek tava, amely szintén ásványi eredetű, a Tirrén-tenger mentén. A terület már lakott volt etruszk-római korban, amelyről számos lelet bizonyit, amelyet a Nápoly-i arheológiai múzeumban találhatóak (olvasd még el oldalunkon magyar-etruszk nyelvrokonság).

A római korban Caput Liberum, Capitis Ilvae, Caput Liseri és Caput Liveri neveken említették. Nevének eredete nem teljesen tisztázott.

Mivel szőlőtermesztését már Plinius is említette, ezért egyes kutatók a bor megtestesítőjének, Liber isten nevét vélik felfedezni az ókori település nevében. A római birodalom bukása után egy ideig a szárazföld felől ide menekült egyszerű embereknek nyújtott menedéket, majd a XI. és a XIV. században a Pisa-i Köztársaság-hoz tartozott és ugyanebben az időszakban Capoliveri Elba legfontosabb kapitányságának a székhelye is volt.

A dombtetőn felépült középkori óváros, jellegzetes szűk utcákkal.

A román stílusú XII. századi San Michele templom maradványai. Egy legenda szerint az Avignonból Rómába hajózó pápa a tengeren dúló vihar miatt Capoliveriben kötött ki, s e templomban tartott misét.

A templomot a XVI. század első felében Khair ad-Din Barbarossa kalózai rombolták le.

(Madonna delle Grazie szentély a 16. századból Morcone közelében. Oltárképe a Madonna del Silenzio, Michelangelo egyik tanítványának, Marcello Venusti-nak alkotása. Barokk freskói Eugenio Allori alkotásai. A Lacona melletti Madonna della Neve templom a 16. századból).

1399-től az Appiano kormányozta. 1548-tól a kormányzás joga Cosimo I de’Medici- a toszkánai nagyhercegé lesz (azon családé amelynek oly sokat köszönhettünk, hisz ne felejtsük el, hogy kb: száz évvel előtte a Medici család és Mátyás király- Mattia Corvino (1458-1490) gyümölcsöző kapcsolatokat ápoltak).

1553 augusztusában Capoliveri erősen érintette a frank-török Dragut támadásban, majd 1596-ban Philip III. Spanyol elfoglalta Porto Longone. Capoliveri 1709-ben tagja lett a Szicília királyságnak.

A Focardo erőd a nevét építtetőjéről Don Ferdinando Focardo-ról kapta, amelyet a keleti partvidék egyik sziklafokán építették fel a spanyolok 1678-ban.

A 1799-ben jelentős ellenállást tanúsított, hisz a város védői megsemmisítettek egy Longone felől érkező napoleoni csapatot. Megtorlásként a Portoferraioban állomásozó csapatok megostromolták a várost. Az 1814-ben elbai száműzetését töltő Bonaparte Napóleonra a többi várossal ellentétben Capoliveri ellenségesen fogadta a volt császárt. Ellenállásuk jeléül az adózást is megtagadták. Az ellenállás szervezőit, a város két lelkészét letartóztatták.

Capoliveri-ert nagyon sokat tett Vincenzo Silvio orvos, akit az olasz egységállam létrehozása miatti tevékenységéért 1851-ben Rómában letartóztattak. Az egységes Olaszország létrejöttekor, 1861-ben rehabilitálták és 1873-ban bekövetkező haláláig katonaorvosként tevékenykedett. Tiszteletére Capoliveriben utcát neveztek el. 1906-ban lett önálló község, addig Porto Azzurro része volt.

 

Hírlevél

Hírlevélre való feliratkozás

A Földközi tenger része az Adriai tenger, az Appennin és a Balkán félsziget által határolt öble.A medence teljes hossza 820 kilométer, átlagos szélessége 160 kilométer. Délen a 71 kilométer széles Otrantói-szorossal kapcsolódik a Jón-tengerhez. Felszíne 132000 négyzetkilométer.

Az Adriai-tenger az ókori Hét tenger egyike. A tengervíz sótartalma nagyon változó, az északi és a déli része között. Az Adria északi részén az árapály szintkülönbsége elérheti a 110 cm-t, amely a vihardagályok idején komoly gondokat okoz Velencének.

 

Bibione egyik kedvelt nyaralóhely, gyönyörű tiszta a tenger. Kedvelt nyaralóhelye a családoknak, hiszen kisgyerekesek sokasága nyaral itt, mert lassan mélyül a tenger, de a kutyások is imádják, mert nekik van egy saját kialakított részük.

Nagyon sok vizisportot kipróbálhatunk itt, de a parton is nagyon sok sportolási lehetőség van.

 

De persze ejtőzhetünk is csak úgy a finom homokban, hisz olyan jó érzés, amikor egy-egy szellő végig simogat bennünket és közben kedvenc könyvünket olvassuk, vagy épp csak nézelődünk…

 

A városban is nagyon sok lehetőség van, sétálni, kerékpározni, üldögélni egy kávézó vagy étterem teraszán.

Szinte mindig vannak programok, amikbe olykor csak épp belecsöppenünk, utcazenész, akik a hangulatunkat alakítják.

 

Keddenként kihagyhatatlan a piac, itt az igazi színes kavalkád, megvehetünk mindent, amire szemünk-szánk áhítozik. Találunk itt sajtot, zöldséget, halat, húst, de bőrkabátot, finom puha szőrmét, táskát…cipőt, felsorolni is nehéz.

Érdemes nyitott szemmel járni, hiszen tényleg mindent megtalálunk a piacon.

Amíg nyaralunk elmehetünk a szomszédos városokba, például megnézhetjük a szigeteket, Velence, Burano, Murano, Torcello. De Portogruaro, Trieszt, Tarvisio, Caorle gyönyörű történelmi belvárosával is elkápráztat bennünket.

Segítünk MINDENKINEK  megtalálni a számára kedvező apartmant! Írjon és kérje személyre szabottan árainkat. 10 % kedvezmény és nincs közvetítői díj!

 

 

 

Elérhetőség

Superitalia edesitalia@gmail.com