Mi köti össze Murano-i szigetet és Attila az Unni Hunok királyát?

Ha nem lett volna Attila az Unni-Hunok királya valószínűleg máshogy alakult volna Murano története is. A történelmi krónikák szerint Murano nevét a Ammurianum szóból kapta, ami kaput, portált „una porta” jelent, s amely az antik Altino város nevéből ered. Altino község (comune) Olaszország Abruzzo régiójában, Chieti megyében található.

 

Altino lakosai, 453-ben Attila Unni Hunok királyának serege elől menekültek, a Velencei szigetekre és hozták létre többek között Murano-t is.

 

(Tudta-e, hogy Attila egyes történetírók nagy és nemes uralkodóként említik és csak bizonyos országok említették barbár uralkodóként? A tizenkét éves Attilát gyermekkorában fogolyként Honorius császár római udvarába küldték. Cserébe a hunok megkapták Flavius Aëtiust, Honorius lovasságának vezetőjének (Flavius Gaudentius) fiát, a rómaiak által megrendezett fogolycsere keretében. Attilát valószínűleg a birodalom udvaraiban, saját szokásaik és hagyományaik alapján és saját fényűző életstílusukban nevelték).

 

Murano másfél kilométerre terül el Velencétől, 7 szigetre épült, s már a római korban lakott település volt. A 13. századtól saját Nagytanácsa volt, de a hatalmat valójában a Velencéből kiküldött kormányzó gyakorolta.

A lagúna többi szigetétől eltérően Murano saját pénzt vert.

Az üvegművesek első „munkaköri leírása”, a híres Capitulare de Fiolaris 1271-ben kelt utolsó változata 1776-ban készült.

A sziget igazi fellendülése 1291-ben kezdődött, amikor a Velencéből tűzveszélyességük miatt kitiltották az üvegfúvó műhelyeket, és azok Muranora költöztek. A 14. században elkezdődött az üvegtermékek exportja, a sziget eleinte tükreinek és üveggyöngyeinek köszönhetően vált világhírűvé. Később a csillárok váltak a sziget leghíresebb termékévé.

A szigeten találták fel az ún. aventurin üveget (sötétzöld üveg, benne aranycseppekkel).

Egy ideig Murano volt Európa legjelentősebb üvegtermelője. Az üveggyártás a 18. századtól kezdve némi hanyatlásnak indult, de az 1860 és 1960 közti muranoi cégek, a dekoratív üveg dísztárgyak készítésével ismét világhírre tettek szert.

 

Museo del Vetro (Üvegmúzeum): amely eredetileg a Torcelloi sziget püspökeinek háza volt. A világ legnagyobb, mintegy 4000 darabból álló velencei üveggyűjteménye az egykori püspöki palotában, a 17. századi Palazzo Giustinianban berendezett Üvegmúzeumban található. A város tulajdonában álló múzeum 1861 óta mutatja be az üveggyártás történetét.

 

Nyitva tartás: április 1-től október 31-ig

10:00 – 18:00

november 1-től március 31-ig

10:00 – 17:00 (zárva: december 25, január 1, május 1)

 

AMALRIC WALTER

La riscoperta della pasta di vetro (Az üvegmassza újra felfedezése)

 

2013 Február 2.-tól május 12-ig

Különleges kreatív bemutatót, kiállítást csodálhattunk meg a Museo del Vetro di Murano üvegmúzeumban, ahol bepillantást nyerhetünk az egyik legrégibb antik technika munkafolyamat bemutatásában, amely nem más mint „pasta di vetro”(üvegmassza).

 

A rejtélyes üveg a TITOK NYOMÁBAN...

Habár az üveg régóta ismert anyag, még ma sem ismerjük teljesen. Az atomos felépítését és szerkezetét.

Az üveg amorf állapotú anyag, bár kémiai tulajdonságai a folyadékra jellemzőek.

Még is hogyan készül az üveg??? amely napjainkban is hatalmas szereppel bír az életünk bármely területén.

 

Az üveg 50% homokból (szilícium) a többi része szódahamu, mészkő, dolomit stb áll.

A homokot 2000 Cº megolvasztják, ezen a fokon a molekulák elválnak egymástól és az üveg átlátszó lesz, de ebben az állapotban nem lehet vele mit kezdeni, mint egy forró láva úgy terül el előttünk. Így a folyékony üveghez szódahamut, mészkövet, dolomitot és üveget (üvegcserepet) tesznek és lehűtik 1600 Cº-ra. Hogyan lehet az olvadt ragacsos anyagból üveget kapni?

Az olvadt Ón felszínén kell úsztatni, amit a folyamat során a kohóba dobnak, ezt a folyamatot úsztatásnak nevezik.

Az ón ezen a fokon kisimul (de nem olvad el) és az üveg szétterül a felszínén. Azért használnak ónt, mert alacsony hőmérsékleten megolvad, de mivel magas a forráspontja így nem olvad szét. Mivel magasabb a fajsúlya mint az üvegnek így nem keveredik össze. Némi nitrogént és hidrogént is be kell vetni, nehogy hozzátapadjon az ón. Az üveg most már kész.

Az üveget széjjel húzzák gépek segítségével, és szép lassan le is hűtik.

 

Basilica Santa Maria e Donato (San Donato): Murano legjelentősebb temploma, a sziget legfontosabb műemléke, a velencei-bizánci építészet a lagúnában fennmaradt egyik legszebb és legérdekesebb darabja. A templom alapja a 7. századból származik de a 12. században újjáépítették.

Márvány mozaikpadlója 1141-ből származik, a velencei Szent Márk-Bazilikáéhoz hasonlít.

Budapest védőszentje S. Gerardo Sagredo más néven Szent Gellért született 980 április 23.-án Velencében, és mártír halált halt 1047 szeptember 24.-én Buda területén. Magyarország első püspöke volt. (Lásd superitalia.net/Budapest védőszentje). A bebalzsamozott testét Murano szigetén a San Donato templom oltára alatt őrzik.

 

San Pietro Martire templom: A dominikánusok kolostortemploma 1437-ben épült, majd egy tűzvészt követően 1511-re újjáépítették. Jelenleg protestáns plébániatemplomként működik.

 

 

Hírlevél

Hírlevélre való feliratkozás

A Földközi tenger része az Adriai tenger, az Appennin és a Balkán félsziget által határolt öble.A medence teljes hossza 820 kilométer, átlagos szélessége 160 kilométer. Délen a 71 kilométer széles Otrantói-szorossal kapcsolódik a Jón-tengerhez. Felszíne 132000 négyzetkilométer.

Az Adriai-tenger az ókori Hét tenger egyike. A tengervíz sótartalma nagyon változó, az északi és a déli része között. Az Adria északi részén az árapály szintkülönbsége elérheti a 110 cm-t, amely a vihardagályok idején komoly gondokat okoz Velencének.

 

Bibione egyik kedvelt nyaralóhely, gyönyörű tiszta a tenger. Kedvelt nyaralóhelye a családoknak, hiszen kisgyerekesek sokasága nyaral itt, mert lassan mélyül a tenger, de a kutyások is imádják, mert nekik van egy saját kialakított részük.

Nagyon sok vizisportot kipróbálhatunk itt, de a parton is nagyon sok sportolási lehetőség van.

 

De persze ejtőzhetünk is csak úgy a finom homokban, hisz olyan jó érzés, amikor egy-egy szellő végig simogat bennünket és közben kedvenc könyvünket olvassuk, vagy épp csak nézelődünk…

 

A városban is nagyon sok lehetőség van, sétálni, kerékpározni, üldögélni egy kávézó vagy étterem teraszán.

Szinte mindig vannak programok, amikbe olykor csak épp belecsöppenünk, utcazenész, akik a hangulatunkat alakítják.

 

Keddenként kihagyhatatlan a piac, itt az igazi színes kavalkád, megvehetünk mindent, amire szemünk-szánk áhítozik. Találunk itt sajtot, zöldséget, halat, húst, de bőrkabátot, finom puha szőrmét, táskát…cipőt, felsorolni is nehéz.

Érdemes nyitott szemmel járni, hiszen tényleg mindent megtalálunk a piacon.

Amíg nyaralunk elmehetünk a szomszédos városokba, például megnézhetjük a szigeteket, Velence, Burano, Murano, Torcello. De Portogruaro, Trieszt, Tarvisio, Caorle gyönyörű történelmi belvárosával is elkápráztat bennünket.

Segítünk MINDENKINEK  megtalálni a számára kedvező apartmant! Írjon és kérje személyre szabottan árainkat. 10 % kedvezmény és nincs közvetítői díj!

 

 

 

Elérhetőség

Superitalia edesitalia@gmail.com